rgdfilms
Wet poodle
Ok,
Assuming you spend $5 per tape for 60 minutes of SD footage right now.
140 tapes = 140 hours of footage = roughly $700
4 GB p2=$700 = 20 minutes of SD footage at each 4 GB fillup = 3 fillups to equal one tape
so.... fillup and dump out your 4GB p2 420 times and you will equal your tape cost
you will also save roughly 4.6 days of real time capturing assuming it takes 4 minutes to unload a 4 GB p2
not so bad when you look at it this way
:laugh: :shocked: :evil:
Assuming you spend $5 per tape for 60 minutes of SD footage right now.
140 tapes = 140 hours of footage = roughly $700
4 GB p2=$700 = 20 minutes of SD footage at each 4 GB fillup = 3 fillups to equal one tape
so.... fillup and dump out your 4GB p2 420 times and you will equal your tape cost
you will also save roughly 4.6 days of real time capturing assuming it takes 4 minutes to unload a 4 GB p2
not so bad when you look at it this way
:laugh: :shocked: :evil: